2003, Dar i Tajemnica

PAPIESKI FESTIWAL SAKRALNY POLSKA 2003 OJCU ŚWIĘTEMU JANOWI PAWŁOWI II W 25 LECIE PONTYFIKATU

 

Spektakl słowno – muzyczny PONTYFIKAT JANA PAWŁA II „DAR I TAJEMNICA”

 

WYKONAWCY:

 

JERZY ZELNIK – aktor

GEORGIJ AGRATINA ROBERT GRUDZIEŃ

fletnia Pana, cymbały organy, fortepian

Scenariusz, pomysł Jerzy Zelnik

Kierownictwo muzyczne prof. Georgij Agratina

 

 

Miejsce spektaklu:

 

17.06.Duszniki, Rogoźno, 06.09.Jędrzejów, 07.09.Stromiec, Jedlińsk, 20.09.Trzebnica, Bazylika godz.19,

 

21.09.Oleśnica, Bazylika godz.19.30,

 

www.olesnica.pl/index.php?id=12&backPID=12&begin_at=105&tt_news=19

 

22.09.Zelów, Kościół MB Częstochowskiej godz.19, 30.09.Łódź, Kościół OO.Jezuitów godz.19, 04.10.Świnoujście, Kościół Chrystusa Króla, godz.20, 06.10.Białogard, Kościół parafialny, godz.17, 11.10.Grodzisk Maz.,

 

www.grodzisk.pl/cmd/index.php?cmd=aktualnosci&opt=wyswietl&id=716

 

11.10.Warszawa, Kościół św. Krzyża, 12.10.Starachowice, Kośiół MB Nieustajacej Pomocy godz.13.30, 12.10.Kazimierz n/Wisłą, Kościół św. Jana godz.19.00, 13.10.Sandomierz, Katedra godz.19,

 

www.sandomierz.net/wiadomosci/10.2003/13_10_2003.html

 

www.muzyka2003.sandomierz.net/koncerty/13.10/foto-001.htm

 

16.10.Bełżyce, Kościół paraf.godz.17,

 

Lublin, Kościół św. Rodziny godz.19, www.niedziela.pl/xml.php?wyd=edlb&doc=ed200340.xml&nr=64

 

19.10.Płock, Katedra godz.14

 

Cały świat, a wraz z nim Polska przeżywa w tym roku wyjątkowy jubileusz XXV – lecia pontyfikatu Jana Pawła II. Dnia 16 października 1978 r., po raz pierwszy w dziejach chrześcijaństwa Polak został wybrany na stolicę biskupią św. Piotra w Rzymie. Z wielką satysfakcją patrzymy na minione lata i z pewnością nie będzie przesadą, jeżeli powiemy, że obraz dzisiejszego świata kształtowały: myśli, działalność a także świadectwo życia i cierpienia Papieża Jana Pawła II.

Stąd cała Polska oraz wszyscy ludzie dobrej woli doceniający wkład Ojca Świętego w proces przemian dokonujących się na świecie a zwłaszcza w procesie transformacji w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej, przygotowują się do radosnego dziękczynienia Bogu za dar papieża – Polaka.

Tegoroczne uroczystości jubileuszowe na cały świecie to miliony organizowanych festiwali, koncertów, konkursów oraz sesji naukowych.

 

DAR i TAJEMNICA

– koncert poswięcony 25 – leciu pontyfikatu Jana Pawła II.

Poezja, wiersze Karola Wojtyły i część I „Tryptyku Rzymskiego”, wątki autobiograficzne z „Daru i Tajemnicy”, niektóre mysli z wywiadu rzeki „Przekroczyć próg nadziei”, fragment Listu do twórców – to część tego Daru, jakim jest posługiwanie Karola Wojtyły – Jana Pawła II. A Tajemnicą jest …. to, czego nie da się do końca nazwać: wiara każdego, obecność Boga w nas. Słowo i muzyka, dopełniając się wzajemnie, zblizają nas do tej Tajemnicy.

Program jest realizowany w kościołach oraz salach koncertowych w Polsce i za granicą.

 

PRODUCENT – FUNDACJA IM. MIKOŁAJA Z RADOMIA

Manager Robert Grudzień

tel. O601 / 30 64 83, tel/fax 048 / 363 63 10

Radom, ul. Malczewskiego 10 d

www.grudzien.pl

e-mail: robert@grudzien.pl

 

Jerzy Zelnik

należy do grona najwybitniejszych aktorów średniego pokolenia. Karierę rozpoczął bardzo wcześnie, bo jeszcze podczas studiów grając rolę Ramzesa XIII w „Faraonie” Jerzego Kawalerowicza. Ta kreacja okazała się przebojem. Od tej pory Jerzy Zelnik wciąż jest w znakomitej formie. Pracę na planie filmowym godzi z grą w Teatrze Powszechnym w Warszawie, z którym współpracuje od 1986 roku. Najbardziej ulubione role to: Zygmunt August z filmów Jerzego Majewskiego: „Królowa Bona” i „Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny”, hrabia Henryk z telewizyjnego przedstawienia Zygmunta Huebnera „Nie-Boskiej komedii” Zygmunta Krasińskiego i oczywiście Ramzes z filmu Jerzego Kawalerowicza „Faraon”. W przyszłości chciałby więcej pracować na własną odpowiedzialność, czyli móc realizować autorskie spektakle teatralne, z własnym scenariuszem, adaptacją i we własnej reżyserii.
Pełni funkcję dyrektora artystycznego Teatru Nowego w Łodzi.

 

Georgij Agratina

Profesor Akademii Muzycznej w Kijowie, multiinstrumentalista, kompozytor. Koncertuje w całej Europie, Azji, USA i Kanadzie. Ma w swym dorobku liczne nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne. Laureat nagród i odznaczeń państwowych. Jeden z dwóch w Europie wirtuozów gry na fletni Pana. Największy autorytet na świecie w grze na cymbałach. Jest częstym gościem wielu polskich festiwali muzycznych. Od lat współpracuje z Robertem Grudniem, z którym nagrał sześć wysoko ocenianych płyt CD.

 

Robert Grudzień

Urodzony w Radomiu. Ukończył Liceum Muzyczne w Lublinie. Studiował w Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Musikhochschule w Düsseldorfie. Jako stypendysta Fundacji Muzycznej w Zürichu uzupełniał studia na kursach mistrzowskich we Francji oraz w Austrii i Republice Czeskiej.
Koncertuje jako solista na terenie całego kraju oraz za granicą min. (Austria, Białoruś, Czechy, Finlandia, Słowacja, Łotwa, Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania, Szwajcaria, Rosja, Ukraina, Japonia, Ameryka Północna). Dokonał wielokrotnych nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Występuje w duecie z Krzysztofem Kolbergerem, Anną Chodakowską i Jerzy Zelnikiem, Teresą Żylis-Gara, Wiesławem Ochmanem, Konstantym Andrzejem Kulką, Georgijem Agratiną, Yoshiko Hara, Wolfgangiem Ebnerem i Markusem Linderem, Wolfgangiem Panhoferem, Igorem Cecocho, Helmutem Demmerem. Współpracuje z Poznańskimi Słowikami oraz Krzysztofem Pendereckim i Jerzym Maksymiukiem.
Jest twórcą i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Radom-Orońsko, odbywającego się w 48 miastach na terenie Polski m.in. Leżajsk (1994-2001), Jędrzejów, Kalwaria Zebrzydowska, Lublin, Mielec, Białobrzegi, Zelów, Chełm, Grójec, Jarosław, Jedlińsk, Końskie, Lipsko, Nisko, Olkusz(19996), Opoczno, Rudnik nad Sanem, Stalowa Wola, Starachowice, Stawiszyn, Stromiec, Szydłowiec, Trzebnica (2002,2003), Warka, Warszawa. Jest powoływany w charakterze konsultanta do opiniowania projektów nowych instrumentów a także remontów i restauracji historycznych organów. W 1990 r. otrzymał nagrodę Komitetu d/s Radia i Telewizji za twórczość radiową. W 1991 i 1992 roku otrzymał stypendium twórcze Wojewody Radomskiego dr Jana Rejczaka w dziedzinie muzyki. Otrzymał szereg dyplomów, nagród i wyróżnień od: (Marszałka Województwa: Lubelskiego /2001 nagroda Kulturalna/, (Wojewody; Rzeszowskiego, Radomskiego, Lubelskiego, Bielskiego), (Prezydenta Miasta; Radomia /2003 r. Medal Bene Merenti Civitas Radomiensis/, Lublina /2001r. Medal oraz nagroda Kulturalna/, Starachowic, Skarżyska-Kamiennej), (Burmistrza Miasta; Leżajska, Zelowa, Kalwarii Zebrzydowskiej), oraz Ministerstwa Kultury i Sztuki.
W roku 2001 obchodził jubileusz 15-lecia pracy artystycznej. Czytelnicy „Gazety Wyborczej” przyznali mu tytuł Radomianina Roku 1994. Rady Miejskie przyznały honorowe obywatelstwo w Leżajsku, Zelowie, Stalowej Woli, Jędrzejowie. Otrzymał medal przyjaciel Miasta Mielca.
Fundator oraz Dyrektor Fundacji im. Mikołaja z Radomia /w tym roku Jubileusz 10 -lecia działalności/, organizatora festiwali organowych i akcji na rzecz zabytkowych organów w Polsce i za granicą. Kapituła VII Edycji Konkursu „Gala Biznesu Ziemi Radomskiej” przyznała Robertowi Grudniowi w dn. 27 kwietnia 2003 roku nagrodę specjalną za całokształt działań organizatorskich i artystycznych.www.grudzien.pl